Rodzaje kredytów

Na dzisiejszym rynku znajdziemy wiele rodzajów kredytów, które oferują różną wielkość pożyczki i są przeznaczone do realizacji odmiennych potrzeb.

Najbardziej uniwersalny i przez to często reklamowany jest kredyt gotówkowy. Jest on też określany jako konsumpcyjny, gdyż jest udzielany głównie osobom fizycznym na niewielkie kwoty i na dowolny cel. Podobną funkcjonalność ma kredyt zaciągany za pośrednictwem karty. Jednak korzystanie z niego jest znacznie bardziej wygodne, gdyż kartę można zabrać ze sobą wszędzie, a jej użycie nie wymaga spisywania za każdym razem umowy. W dodatku daje ona możliwość nie płacenia żadnych odsetek, jeśli uregulujemy zobowiązanie w określonym terminie. Równie łatwo dostępny jest kredyt odnawialny, który jest zaciągany jako debet na rachunku bankowym. Rodzaje kredytów

Kolejnym rodzajem kredytu jest kredyt samochodowy. Jest to nieco myląca nazwa, gdyż z jego pomocą można sfinansować zakup wielu typów pojazdów. Poczynając od samochodów osobowych, ciężarowych i dostawczych, przez ciągniki siodłowe, przyczepy i naczepy oraz kampery. Do tego dochodzą motocykle, motorowery, skutery oraz quady, a w niektórych przypadkach nawet łodzie i statki. Ponadto taki kredyt może posłużyć do opłacenia ubezpieczenia pojazdu lub jego dodatkowego wyposażenia.

Bardzo popularny, ale i wartościowo znaczny jest kredyt hipoteczny, wykorzystywany nie tylko na zakup mieszkania, czy domu, ale także na jego powiększenie lub nabycie działki pod nową budowę. Jego istotną cechą jest ustanowienie na rzecz udzielającego go banku zabezpieczenia na hipotece danej nieruchomości. Z tym produktem powiązany jest kredyt refinansowy, z którego pomocą można spłacić już zaciągnięty kredyt na mieszkanie środkami z innego banku, ale już na lepszych dla nas warunkach.

Podobną funkcję jak refinansowy ma kredyt konsolidacyjny. Ten jednakże służy do spłaty różnych zobowiązań, w tym kredytów gotówkowych, kart czy zakupów ratalnych. Wyróżnić można jeszcze kredyt inwestycyjny przeznaczony dla przedsiębiorstw, które nie posiadają wystarczająco dużo własnych środków na swój rozwój.