Pożyczki społecznościowe

Pożyczki społecznościowe (ang. social lending), określane także jako prywatne lub bezpośrednie, to nowe, ale szybko rozwijające się zjawisko na rynku finansowym w Polsce. Ilość zaangażowanych w nie osób liczy się w dziesiątkach tysięcy, a sumę do tej pory zawartych transakcji w milionach złotych. Naturalnie pomysł przyszedł do nas z Zachodu i w gruncie rzeczy opiera się na skojarzeniu ze sobą ludzi, którzy potrzebują pieniędzy z tymi, którzy je mają i zgodzą się je użyczyć za odpowiedni procent. Idea jest więc podobna do działania każdego banku czy kasy oszczędnościowo-pożyczkowej. Instytucje te to pośrednicy, gdyż de facto większość środków, jakie przeznaczają na kredyty, pochodzą z wkładów ich klientów. W przypadku pożyczek społecznościowych również niezbędny jest taki pośrednik. Rolę tą pełni internet, a dokładniej dedykowane serwisy prowadzone przez prywatne firmy.

Zaletą pożyczek społecznościowych są bardziej liberalne warunki ich udzielania w porównaniu do tradycyjnych instytucji. Nie ma tu typowej procedury kredytowej czy podobnych wymogów formalnych, ponadto pieniądze mogą być wykorzystane na dowolny cel, a ich przekazanie odbywa się błyskawicznie. Dostępna wielkość pożyczki jest różna, od kilkuset do kilkudziesięciu tysięcy złotych, podobnie jej oprocentowanie, które może być konkurencyjne do oferty rynkowej. Jest to więc ciekawa alternatywa dla osób, które nie uzyskały pieniędzy z innych źródeł. Oczywiście wszystko jest też zgodne z prawem, gdyż pożyczki, według Kodeksu cywilnego, mogą udzielać zarówno osoby prawne (firmy, instytucje), jak i fizyczne (a więc zwykli ludzie). Pożyczki społecznościowe

Naturalną barierą dla pożyczek społecznościowych, jak w przypadku każdej działalności w internecie, jest kwestia bezpieczeństwa. Dużo zależy tu od właścicieli danego serwisu, którzy wprowadzają szereg opcji weryfikacji i oceny użytkowników, a także dedykowane fora dla wymiany informacji. Oszuści nie mają tu więc wielkiego marginesu. Uczciwość opłaca się także dlatego, iż z czasem daje dostęp do wyższych kwot pożyczek.