Pożyczki pozabankowe

W powszechnej świadomości przyjęło się, że kredyty i pożyczki można otrzymać jedynie w banku. Tymczasem na dzisiejszym rynku działają też SKOK-i i inne firmy, instytucje oraz organizacje finansowe, które nie są bankami, a oferują podobne rozwiązania. Oczywiście jest to działalność całkowicie zgodna z prawem. Faktycznie według Prawa bankowego kredytu mogą udzielać jedynie podmioty będące bankami, ale kwestię pożyczek reguluje już Kodeks cywilny. Zgodnie z tymi przepisami pożyczek mogą udzielać zarówno osoby prawne (jak firmy, instytucje, czy banki), jak i osoby fizyczne (a więc zwykli obywatele).

Pożyczki pozabankowe stanowią ciekawą alternatywę dla tradycyjnych banków. Zwiększają konkurencję na rynku, przez co wpływają na obniżenie kosztu kredytowania oraz dają klientom większy wybór. Podmioty nie należące do sektora bankowego w zasadzie posiadają podobne produkty. Nieraz nie do końca słusznie są one reklamowane jako kredyty, jednak tak samo dają dostęp zainteresowanym osobom do dodatkowych środków. Pożyczki pozabankowe

Tego rodzaju pożyczki rywalizują z tradycyjnymi instytucjami także jakością oferty. Przede wszystkim jest ona szerzej dostępna. Dotyczy to także klientów, którym banki zwykle odmawiają kredytu, np. bezrobotnym, pracującym bez etatu, osobom uzyskującym zbyt niskie dochody czy już gdzieś zadłużonym. Również warunki pożyczki są zwykle bardziej liberalne, bez ustanawiania poręczeń czy zabezpieczenia, przez co też samo rozpatrzenie decyzji o przyznaniu pieniędzy zwykle zabiera mniej czasu. Ponadto środki z pożyczki można przeznaczyć na dowolny cel.

W pojęcie pożyczek pozabankowych wpisują się także pożyczki społecznościowe lub prywatne. Ich działanie jest niezwykle proste i zazwyczaj opiera się na wykorzystaniu sieci wirtualnej. Na dedykowanym serwisie internetowym spotykają się ze sobą osoby, które potrzebują dodatkowych pieniędzy, z tymi, które są gotowe je pożyczyć. Cała transakcja przypomina w działaniu każdy kredyt, gdyż za użyczenie kwoty pożyczkobiorca płaci drugiej stronie odpowiedni procent kapitału.